At Şu Adımı!

6 Mayıs 2011'de, BURSA HOLIDAY INN'de  ...

1. Marmara Yönetim Buluşması

Ataman Özbay

1943 İzmit doğumlu olan Ataman Özbay, Yenituran İlköğretim Okulu ve İzmit Lisesi mezunu. Üç çocuklu yoksul bir ailenin oğlu olan Ataman Özbay, 8 yaşında iş hayatına başladı. Gazete satıcılığı, manav çıraklığı yaptı. Kazandığı para ile okul ihtiyaçlarını karşılıyordu. Liseyi bitirdiğinde ailesinin onu okutacak gücü yoktu. Bir süre eğitimine ara verdi ama daha sonra İzmitli öğretmen Alime Hanım elinden tuttu. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okumasını sağladı.

Ataman Özbay, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde öğrenim görürken, henüz çok yeni bir öğretim görevlisi, yani aslında öğretmeni olan Simten Hanımla tanıştı. Bir süre sonra 1968 yılında evlenip, Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine yerleştiler. İlçede 2 ayrı eczane açıp, yerel bir gazete ve matbaa kurdular. Bölgedeki toprak sahipleriyle yağ işleme fabrikası açtılar. Sonrasında bölgedeki ikinci ecza deposunu açarak itriyat ağırlıklı çalışmaya başladılar. 1989 yılında depoyu İstanbul’a taşıdılar.

Ataman Özbay İstanbul’da depo ve eczane ile birlikte iş hayatında önemli bir yere geldi ancak en büyük ideali kendi mesleği ile ilgili yeni bir şey üretmekti. Sonrasında Avrupa ve Amerika’yı dolaşarak ıslak mendil üretimine karar verdi. O dönemde Türkiye’de ıslak mendil üretilmiyordu, birkaç ürün ithal ediliyordu. 1995 yılında ıslak mendil üretimine başlayan Ataman İlaç kısa sürede Uni Wipes markasıyla önce Türkiye’de daha sonra da yurtdışında Pazar liderlikleri elde etmeye başladı.

Ar-ge ye verdiği önemi dünyada 9 ürünü ilk defa icat ederek gösterdi. Bünyesinde 15 Kimya mühendisi ve 5 Eczacı bulunduran dünyadaki tek üretim tesisini kurdu.Kalite hassasiyetini ”Kendi torununa ve ailesine kullandırmadığı hiçbir ürünü piyasaya sürmem ”diyerek ifade etmiştir.Avrupa birliğinden onaylı 2190 formül ve hammadde ile 403 çeşit ıslak mendil üreten dünyadaki tek üretim tesisini kurmuştur. Islak mendil üreten tesisler ,Almanya,İngiltere,İtalya’da 5 er tane,Fransa da 3 tane,Amerika da 6 tane olmasına karşın Türkiye de 55 tanedir.Ataman üretim tesislerini bu rakiplerinden ayıran en önemli farklardan biriside Ataman’ın ‘GMP ”sertifikasına sahip olması ve Avrupa da GMP kurallarına göre üretim yapan Avrupa da ki tek üretim tesisi olmasıdır.

Ataman Özbay proaktif kişiliği ve vizyon sahibi olma özelliğini girişimcilik ruhu ile birleştirerek ileriyi görebilmiş, kendini ve işini her zaman geliştirerek, sektörünün en büyüğü olmuştur..

Günümüzde 135 çeşit ıslak mendil ürünüyle bebek bakımından, sağlık alanına, kişisel bakımdan kozmetik ve ev temizlik ürünlerine kadar pek çok kategoride üretim yapmaktadır. 52 ülkeye yaptığı ihracat ile uluslararası pazarda söz sahibi olmuştur. Uni Wipes markasına Uni, Uni Baby markalarını ekleyerek marka yatırımına verdiği önemi gözler önüne sermektedir. Kendi markalarının ihracatı yanı sıra dünya çapında kaliteli ürün yapması nedeniyle başta H&M ,Watson , olmak üzere Avrupa önemli markalarının fason üretimini yapmaktadır. İç piyasada ise çok önemli zincirlerin özel markalarının fason üretimini yapmaktadır.

 

Comments are closed.